W tym roku Budapeszt świętuje 150. rocznicę zjednoczenia Budy, Pesztu i Óbudy (Starej Budy). Zjednoczenie miało miejsce w 1873 roku, co oznaczało narodziny metropolii: Budapesztu. W zaledwie kilka dekad małe miasto stało się jednym z największych, najbardziej zaludnionych i najnowocześniejszych miast Europy. Imponujące hale targowe, orzeźwiające kąpiele w wodach termalnych, kawiarnie literackie, majestatyczna architektura i tętniące życie nocne z wieloma festiwalami: od wina i gastronomii – to wszystko można znaleźć w Budapeszcie. 

150 lat temu mieszkańcy Pesztu, Budy i Óbudy rozpoczęli łączenie tych trzech miast. Dziś Budapeszt jest jedną z najszybciej rozwijających się metropolii w Europie i prawdziwą stolicą Węgrów. Jubileusz stanowi nie tylko okazję do upamiętnienia pamięci przodków, którzy dokonali zjednoczenia, ale także do zastanowienia się, jak potomni będą żyć w mieście przez następne sto pięćdziesiąt lat. W przeszłości miasta otaczały się murami w celu ochrony swoich wartości, a dzisiaj Budapeszt nieustannie buduje mosty ku bardziej otwartej atmosferze – co również symbolizuje odnowienie Mostu Łańcuchowego nad Dunajem. Na odwiedzających czekają interesujące programy kulturalne oraz liczne niedawno otwarte muzea.

W dniu urodzin Budapesztu, 17 listopada, zwiedzający będą mieli okazję skosztować tortu Budapeszt 150, wykonanego przez zwycięzcę konkursu cukierniczego. Celem konkursu jest przygotowanie ciasta o smakach typowych dla cukiernictwa sprzed 150 lat na Węgrzech oraz połączenie różnych składników aby stworzyć esencję trzech zjednoczonych miast. Każda część ciasta symbolizuje jedną część miasta. Fragment Pesztu będzie zawierać egzotyczne składniki, które można było znaleźć w XIX-wiecznej cukierni w Budapeszcie, takie jak czekolada, granat i ananas. Część Budy składać się będzie z typowych produktów z Budapesztu i okolic, takich jak winogrona, migdały i morele. Fragment Starej Budy będzie obejmować typowe przyprawy i aromaty z lat 70-80 XIX wieku: wanilię, różę, anyż i kawę. Zwycięskie ciasto zostanie zaprezentowane 17 listopada 2023 roku, w dniu 150. rocznicy zjednoczenia Budapesztu.

W dniu 25 maja muzeum figur woskowych Madame Tussauds Budapeszt otworzyło swoje drzwi dla publiczności w centrum miasta. Instalacja przedstawia 51 realistycznych postaci. Odwiedzający mogą przejść obok George’a Clooneya, Willa Smitha i Toma Hanksa siedzących na moście Łańcuchowym. W tematycznych pomieszczeniach skrywają się celebryci, najbardziej znane postaci z historii, kultury, nauki i sportu, w tym 17 węgierskich celebrytów i postaci historycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: https://www.madametussauds.hu/en/

Z okazji 150. rocznicy zjednoczenia Pestu, Budy i Óbudy, Muzeum Kolei Podziemnej na placu Deáka prezentuje nową tymczasową wystawę poświęconą historii transportu publicznego w stolicy. Wystawa przedstawia najważniejsze wydarzenia w historii transportu, pionierskie innowacje, pojawienie się środków transportu indywidualnego i najważniejsze typy pojazdów. 150 lat ożywa symbolicznie dzięki 150 obiektom oraz fotografiom i filmom. Data: 24 czerwca – 31 sierpnia 2023 r. Lokalizacja: Plac Deáka.

Europejska Stolica Kultury: Veszprém

Fot. AVIAREPS Poland

W tym roku Veszprém jest Europejską Stolicą Kultury, razem z Timisoarą (Rumunia) i Eleusis (Grecja). Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury promuje bogactwo i różnorodność kultur w Europie, podkreślając tym samym ich cechy wspólne przy jednoczesnym zwiększeniu poczuciu przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej. Oficjalny program Veszprém-Balaton 2023 Europejskiej Stolicy Kultury rozpoczął się w styczniu 2023 roku. 

Festiwal INOTA w Veszprém

Festiwal INOTA to największy na Węgrzech współczesny festiwal audiowizualny, skupiający się nie tylko na wybiegających w przyszłość aktach muzycznych, ale także instalacjach świetlnych, mappingach i innych zadziwiających dziełach wizualnych. Tak jak nieczynna już, ale wciąż imponująca monumentalnością elektrownia cieplna Inotai, z trzema widocznymi z daleka kultowymi wieżami chłodniczymi, dawała pracę setkom ludzi, tak Festiwal INOTA wypełni ten sam budynek setkami artystów i spektakli. Głównym celem INOTA jest stworzenie przestrzeni dialogu pomiędzy przedstawicielami różnych dyscyplin artystycznych i przemysłów kreatywnych w celu wypracowania przyszłościowej i ambitnej wizji potencjalnego wykorzystania tego kompleksu. Termin festiwalu: 31 sierpnia – 3 września 2023 r. Szczegóły: https://inotafestival.hu/en

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: AVIAREPS Poland