Urlop poza tradycyjnymi długimi weekendami i ścisłym sezonem wakacyjnym ma co najmniej kilka zalet. Przede wszystkim niższe ceny. Oferta jest szeroka, bo pogoda w wielu krajach jest już wtedy całkiem przyjemna, a na miejscu nie ma tłumów. Łatwiej, więc dostać się do najpopularniejszych atrakcji turystycznych danego regionu.

– mówi Marzena German, ekspert rynku turystycznego z Wakacje.pl.

W tym roku matury rozpoczynają się 7 a kończą 25 maja. W tym czasie trwają także egzaminy ósmoklasistów, które przypadają na okres od 14 do 16 maja. Jest to idealny czas na wyjazd jeszcze przed czerwcówką. Boże Ciało wypada natomiast 30 maja –  po czerwcówce zostają zatem jeszcze trzy tygodnie na wakacyjny wyjazd przed rozpoczęciem ścisłego sezonu.

– dodaje Marzena German.

Pomiędzy długimi weekendami najlepiej wybrać się tam, gdzie leci się stosunkowo krótko. Szybkie transfery są dobre także dla rodzin z małymi dziećmi. Biorąc pod uwagę pogodę oraz infrastrukturę idealną dla najmłodszych, na pewno warto skupić się na Bułgarii, Cyprze i Tunezji.

Bułgaria słynie z pięknych i piaszczystych plaż, które idealnie nadają się do zabawy i wypoczynku z dziećmi. Morze Czarne jest płytkie, co zapewnia bezpieczne kąpiele dla najmłodszych. Na miejscu wiele kurortów oferuje liczne atrakcje takie jak aquaparki, zjeżdżalnie, place zabaw i boiska sportowe. Na Cyprze, z kolei, jest co zwiedzać. To kraj bogaty w historię i kulturę. Można zobaczyć starożytne ruiny miast Kourion czy Paphos wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam hotele z rozbudowaną infrastrukturą i wyżywieniem all inclusive, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W Tunezji, gwarantującej piękną pogodę i doskonały stosunek ceny do jakości, nie brakuje bogatej bazy rodzinnych hoteli z wyjątkowymi atrakcjami, które nie pozwolą się nudzić nawet najbardziej wymagającym najmłodszym.

– rekomenduje Paulina Fras, product manager w Wakacje.pl

– zauważa Paulina Fras.

Porównując ceny topowych hoteli we wspomnianych przez ekspertkę krajach oraz wylotów z najpopularniejszych lotnisk (Katowice i Warszawa) na 7 dni z wyżywieniem all inclusive, można zauważyć właśnie takie różnice. Jest taniej i to nie tylko przy zakupie samej wycieczki, ale także na miejscu. Sklepy i restauracje są bardziej skłonne do obniżania cen, żeby przyciągnąć klientów w tym spokojniejszym, rozbiegowym okresie.

Żeby jeszcze bardziej zaoszczędzić na wyjeździe, warto przejrzeć ofertę z lotnisk lokalnych –  nie tylko tego najbliższego naszemu miejscu zamieszkania, ale też kolejnemu.

– radzi Paulina Fras.

Polacy chętnie korzystają z wyjazdów w formule all inclusive, szczególnie przy wyborze letniego wyjazdu wakacyjnego. Niektóre z najpopularniejszych kierunków oferują pobyty głównie w tym koncepcie, Wakacje.pl sprawdziły, czy zasada ta potwierdza się też przy krótszych wyjazdach.

– tłumaczy Paulina Fras, product manager w Wakacje.pl

Przyglądając się danym za 2023 rok, możemy stwierdzić, że większość rezerwacji poza ścisłym sezonem stanowią pary, a rodziny z dziećmi w tym czasie nieco ponad jedną czwartą rezerwacji.

Wyjazd na wypoczynek poza popularnymi terminami to niepowtarzalna okazja do zwiedzenia najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych bez tłumów. To również możliwość spróbowania przysmaków lokalnej kuchni w atrakcyjnych cenach i spędzenia wyjątkowego czasu z najbliższymi. Budowanie wspomnień na przyszłość to w końcu jedna z największych korzyści podróżowania, a warto, aby te wspomnienia były przepełnione  radością i uśmiechem.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: wakacje.pl