Przed nami ostatnie dni promocji w ramach wczesnej rezerwacji oferty letniej. Program na nadchodzący sezon biura podróży przedstawiły już wczesną jesienią zeszłego roku, wówczas wystartowała też przedsprzedaż. Tradycyjnie zaproponowały szereg dodatkowych propozycji, z których klienci mogą skorzystać przy zakupie wyjazdu z dużym wyprzedzeniem. Promocje zostały podzielone na kilka etapów, obecnie jesteśmy na ostatniej prostej.

  • Do końca marca, a w niektórych przypadkach do pierwszych dni kwietnia, trwają jeszcze promocje oferowane przez biura podróży w ramach wczesnej rezerwacji oferty letniej. To ostatni moment, by skorzystać z przedsprzedażowych promocji.

– mówi Dominik Miłowski, wiceprezes ds. produktu w Wakacje.pl.

Co zatem oferują touroperatorzy przy zakupie podróży w ramach przedsprzedaży? Jedną z zachęt są zaliczki w wysokości 20 – 29 proc., możliwość dokonywania nawet trzykrotnie zmiany w rezerwacji (w określonym terminie) bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów, preferencyjne zasady ewentualnej rezygnacji z wyjazdu, czy możliwość dokupienia gwarancji niezmienności ceny. W tym ostatnim przypadku chodzi o zabezpieczenie na wypadek, gdyby z powodu podwyżek kursu walut czy kosztów paliwa lotniczego doszło do wzrostu ceny. W zależności od konkretnej oferty dostępne są także inne korzyści w postaci dodatkowych specjalnych cen dla dzieci w wybranych hotelach, zniżek na rezerwację indywidualnego transferu z lotniska do hotelu i inne.

W przedsprzedaży największym zainteresowaniem cieszą się kierunki, które od kilku lat znajdują się na topowych miejscach w rankingach popularności. Wśród nich na pewno wymienić można Turcję, Egipt, Grecję, Tunezję, Bułgarię, Hiszpanię czy Cypr.

– mówi Anna Podpora, head of product development w Wakacje.pl.

Pierwszy moment, kiedy klienci biur podróży chętnie ruszają na zagraniczny wypoczynek, to oczywiście weekend majowy, kolejny to weekend powiązany z Bożym Ciałem. W tym roku przypada on na przełom maja i czerwca. W międzyczasie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym mogą jednak skorzystać z dodatkowych przerw wynikających z egzaminów: dojrzałości w pierwszej połowie maja – wówczas wolne mają młodsi licealiści, nieco później, ale również w maju, odbywają się egzaminy ósmoklasisty, co z kolei daje możliwość wybrania się w przedsezonową podróż rodzicom z pociechami z młodszych klas szkoły podstawowej.

Wakacje.pl zauważają też inne trendy na polskim rynku turystyki wyjazdowej. Widać rosnące zainteresowanie Cyprem – oferta do tego kraju jest coraz bogatsza, a z uwagi na dobre warunki pogodowe wszedł już na stałe do programu całorocznego. Podobną tendencję można zaobserwować przy Hiszpanii. O ile wcześniej był to kierunek, do którego Polacy jeździli raczej na własną rękę, obecnie widać, że chętnie wybierają go również w ramach wycieczek zorganizowanych. Jednym z tegorocznych hitów może być Madera, która jeszcze niedawno była celem wyjazdów w sezonie jesienno-zimowym – teraz coraz więcej osób spędza tam urlop wiosenny – w kwietniu, maju i czerwcu. Multiagent obserwuje też modę na Bałkany, które nadal jawią się jako nieoczywiste i jeszcze nieodkryte kierunki. Ponownie w tym roku dużą popularnością cieszy się Albania, która przyciąga dobrymi cenami i gwarantowaną pogodą w sezonie letnim, ale też pięknymi plażami i krótkim lotem, co doceniają szczególnie rodziny z dziećmi.

Podróże zorganizowane to bezsprzecznie najbezpieczniejsza forma podróżowania, ponieważ organizator odpowiada za realizację wszystkich elementów wyjazdu. Jeśli doszłoby na przykład do odwołania lotu, biuro podróży musi zaoferować alternatywny transport albo zwrócić klientowi pieniądze. Przy samodzielnej rezerwacji poszczególnych usług w takim wypadku może okazać się, że dotarcie na miejsce w określonym terminie nie będzie możliwe, co z kolei będzie wiązało się z koniecznością odwołania rezerwacji noclegu i najprawdopodobniej stratą pieniędzy. Co zatem powinien zrobić klient, który nie chce korzystać z typowych wyjazdów czarterowych?

– podkreśla Dominik Miłowski

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Wakacje.pl