Europejski rynek podróży może w najbliższej dekadzie wygenerować nawet 8 milionów miejsc pracy, co jest wspaniałą zapowiedzią dla sektora turystycznego. Taką informację podała w swoim najnowszym raporcie dotyczącym wpływu ekonomicznego (Economic Impact Report) Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC). Przewidują, że sektor ten wykreuje wspomniane miejsca pracy w ciągu najbliższych 10 lat.


Fot. Pixabay

WTTC informuje, że turystyka będzie kluczową siłą napędową ożywienia gospodarczego Europy po 2-letniej stagnacji wywołanej pandemią koronawirusa. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat, sektor podróży i turystyki wzrośnie dwukrotnie szybciej niż cała gospodarka, która według wielu prognoz ma wzrosnąć tylko o 1,5 procenta rocznie. Takie dane przytacza oświadczenie wydane przez WTTC w sprawie raportu.  

To kolejne optymistyczne przewidywania dotyczące europejskiego rynku turystycznego. Według szacunków WTO udział turystyki i podróży w tworzeniu PKB Europy ma wzrosnąć o 31,4 procent do 1,73 – 1,9 biliona USD. W przypadku miejsc pracy i wkładu w europejską gospodarkę, przewiduje się, że do końca przyszłego roku sektor ten zbliży się do poziomu sprzed pandemii. Ożywienie będzie nadal nabierać tempa – skomentowała doniesienia WTO dyrektor generalny WTTC, Julia Simpson.  

Miejmy nadzieję, że te prognozy sprawdzą się, a branża turystyczna odetchnie w końcu z ulgą po dwóch latach załamania spowodowanego pandemią, a obecnie brakiem stabilizacji i bezpieczeństwa w krajach sąsiadujących z Ukrainą.  

Tekst: Anna Molęda – Kompolt