Fot. GTL

Równo dwadzieścia lat później, w niedzielę 19 maja 2024 roku, przed porannym odlotem do Luton, Wizz Air świętował wraz z pasażerami dwudziestolecie obecności w Katowice Airport. Podczas uroczystości przed rejsem, na podróżnych czekał okolicznościowy tort, upamiętniający dwadzieścia lat obecności linii na katowickim lotnisku. Pasażerowie mieli również okazję podpisać planszę przygotowaną na to wyjątkowe wydarzenie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Ponadto każdy podróżujący porannym lotem Katowice – Londyn-Luton otrzymał od linii Wizz Air specjalny prezent: bon o wartości 20 EUR, który można wykorzystać w trakcie rezerwacji kolejnych podróży z tym przewoźnikiem.

W trakcie dwóch dekad Wizz Air przewiózł w ramach swojej katowickiej siatki połączeń prawie 25,5 mln pasażerów. W tym czasie największą popularnością cieszyły się trasy tej linii z Katowice Airport do: Londynu-Luton, Dortmundu oraz Eindhoven.

Aktualnie Wizz Air bazuje w Katowice Airport 5 samolotów typu Airbus A320/A321 i w sezonie „Lato 2024” oferuje z Pyrzowic 26 tras do 18 państw. Ponadto w oparciu o infrastrukturę dostarczoną przez Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, na którą składają się m.in. dwa hangary, linia prowadzi na katowickim lotnisku obsługę techniczną swojej floty, realizując tutaj przeglądy liniowe, hangarowe oraz szybkie wymiany silników turbowentylatorowych.

József Váradi, Dyrektor Generalny Wizz Air, powiedział:

– mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.


Katowickie lotnisko należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2023 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 5,6 mln pasażerów. Prognoza na 2024 rok zakłada obsłużenie ponad 6 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcie: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze