Wiosna to świetny czas, by zadbać o aktywność. Szczególnie, że wraz z nadejściem tej pory roku nie tylko przyroda budzi się do życia, ale i atrakcyjne turystyczne miejsca przyciągają swoją ofertą. Rowerowe wycieczki, spływy kajakowe, poznawanie kultury oraz tradycji poszczególnych regionów, wyśmienita kuchnia czy niezwykłe widoki na wyciągnięcie ręki – to tylko niektóre z rozrywek przygotowanych przez Polskie Koleje Linowe.

Odkryj najlepszy widok na Tatry!

Gubałówka jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Zakopanego. To właśnie z niej możemy podziwiać niezwykłą panoramę Tatr. Nie wszyscy wiedzą, że najlepsze widoki na góry czekają na nas nie tylko na szczycie tego wzniesienia, na które dotrzemy koleją linowo-terenową PKL, ale także podczas podróży koleją krzesełkową na Butorowym Wierchu. Warto to sprawdzić zwłaszcza, że od początku maja w ramach jednego biletu skorzystamy z obu kolei. Po wjechaniu na Gubałówkę można wyruszyć na krótki spacer w kierunku Butorowego Wierchu i koleją krzesełkową, podziwiając krajobrazy zjechać na dół.  

Atrakcje czekają na nas także przy budynku dolnej stacji PKL na Gubałówkę. Są to dwa tory tubbingowe, po których zjedziemy na specjalnych kołach pontonowych. Zabawa i emocje gwarantowane!

Gwarno – nowe miejsce na kulinarnej mapie Zakopanego  

Po górskich wędrówkach warto odpocząć w restauracji Gwarno znajdującej się obok budynku dolnej stacji kolei linowo-terenowej PKL. Została ona otwarta w długi majowy weekend. Jej wystrój oraz wydarzenia, które się tam odbywają nawiazują do górskich tradycji oraz kultury Podhala. W Gwarno możemy skosztować dań kuchni regionalnej, oraz spróbować świeżych piw warzonych na miejscu. Dodatkowo pełnoletni goście wkrótce wyruszą w ciekawą podróż „gwarnym szlakiem” po bogatym, różnorodnym oraz ekscytującym świecie tatrzańskiego piwa i historii piwowarstwa. W Gwarno niebawem posłuchamy prelekcji przewodników, którzy opowiedzą o procesie powstawania trunku oraz oprowadzą po warzelni browaru, znajdującej się w budynku na poziomie -1.

Poznaj tajemnicę Bieszczadów

W ciepłe dni warto odwiedzić Bieszczady. W solińskim ośrodku turystycznym Grupy PKL niezwykle bieszczadzkie krajobrazy możemy podziwiać z wysokości kolei gondolowej. Dodatkowo sekrety i legendy regionu odkryjemy w Parku Tajemnicza Solina. W parku rozrywki, oprócz ubiegłorocznych atrakcji takich jak: Osada Olbrzymów, Studnia bez dna czy Labirynt Biesa, na najmłodszych czeka sporo nowych niespodzianek. Tej wiosny odkryjemy np. Zatopione Skarby Olbrzymów, a latem odwiedzimy Rusałkowy Ruczaj oraz Wąwóz Biesa.  

W ośrodku turystycznym Grupy PKL do dyspozycji gości jest też m.in. Preshow z wystawą multimedialną, Karczma Jawor, Wieża Widokowa wraz z tarasem, z którego można podziwiać bieszczadzkie wzgórza, jeziora czy zaporę.

Szczawnica – spędź czas bliżej natury

W Szczawnicy dla miłośników przygody od początku maja dostępne są atrakcyjne pakiety łączone, w ramach których posłuchamy ciekawych opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem oraz wyruszymy w podróż koleją linową na szczyt Palenicy. Podziwianie krajobrazów z wysokości to prawdziwa frajda zarówno dla starszych, jak i najmłodszych. 

Na najmłodszych czeka ścieżka edukacyjna „Małych Zdobywców Gór”, jej uzupełnieniem jest książeczka, w której znajdziemy sporo ciekawostek na temat przyrody i nie tylko. Lektura dostępna jest bezpłatnie w budynku stacji dolnej kolei PKL.

Na miłośników jednośladów i jazdy downhillowej czekają spore atrakcje i blisko 35 km tras rowerowych w PKL Bike Parks.

Aktywnie w Zawoi – tak jak lubisz!

Fot. PKL

Mosorny Groń w Zawoi to wymarzone miejsce dla maniaków sportów downhillowych. W tutejszym ośrodku PKL czekają na nich trasy rowerowe o różnym stopniu trudności.

Tym, którzy planują tutaj spędzić swój czas wolny, polecamy również podróż koleją linową na wzniesienie, by podziwiać piękny pejzaż Beskidów. Na szczycie dostępna jest wieża widokowa o wysokości 24,5 metra z tarasem na poziomie 18 metrów, z której panorama na pobliskie szczyty jest wyjątkowym przeżyciem o każdej porze roku.

Odwiedź Górę Żar i poczuj moc płynącą z natury  

Aktywny wypoczynek zdecydowanie czeka nas w Beskidzie Mały na Górze Żar, która znajduje się w Międzybrodziu Żywieckim. To znane turystom wzniesienie fascynuje i stwarza możliwości aktywnego relaksu. Na górę dostaniemy sie koleją linowo-terenowa PKL, a tam czekają na nas piękne zielone krajobrazy, jeziora oraz moc płynąca z natury.

Pasjonaci kolarstwa downhillowego będą mogli skorzystać z udostępnionych przez PKL tras rowerowych, znajdujących się tuż przy stacji kolei.

Na Górze Żar znajduje się także strefa z serwisem rowerowym oraz wypożyczalnia, w której można przetestować jednoślady. Działa tam także park Żarogang, w którym można szkolić swoje umiejętności ekstremalnej jazdy na rowerze.

Jak retro, to tylko Góra Parkowa!

Jeśli wolne dni chcemy spędzić stylowo, koniecznie wybierzmy się na Górę Parkową w Krynicy-Zdrój. W ośrodku turystycznym PKL poznamy fascynującą historię uzdrowiskowego miasteczka, a za pomocą multimediów przeniesiemy się w czasie aż do lat 30. ubiegłego wieku

Fot. PKL

Na sam szczyt Góry Parkowej dotrzemy zabytkowymi i odrestaurowanymi wagonami kolei linowo-terenowej pochodzącymi z 1937 roku. Przy budynku górnej stacji kolei skorzystamy z Restauracji Parkowej oraz Kawiarni, a także zjeżdżalni pontonowej oraz kompleksu „Rajskich Ślizgawek”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie i zjechać z niego na specjalnie przygotowanych matach.

Rodzinnie na Jaworzynie

W ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka na turystów czeka platforma widokowa znajdująca się na wysokości 1123 m n.p.m.która zlokalizowana jest na budynku górnej stacji kolei gondolowej. Jest ona najwyżej położonym punktem widokowym w okolicy! To z niej zobaczymy naturalne piękno Beskidu Sądeckiego w całej okazałości.

Dostępna jest także 4,5 km ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Na stoku Jaworzyny”, dzięki której zapoznamy się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowymi Jaworzyny. Na ścieżce przyrodniczej zlokalizowano 14 „przystanków tematycznych”, każdy poświęcony osobliwościom danego fragmentu trasy.

Kasprowy Wierch – zimie mówimy do zobaczenia za rok!

Pora schować narty i deski snowboardowe, ponieważ zgodnie z planem 7 maja zakończył się sezon narciarski na Kasprowym WierchuOd 8 maja rozpoczęły się przeglądy techniczne i prace serwisowe urządzeń oraz kolei, które potrwają do 24 maja. Warto pamiętać, że w tym terminie ośrodek PKL będzie nieczynny ze względu na przygotowania do sezonu letniego, na który PKL zaprasza już od 25 maja. 

Źródło i zdjęcia: Polskie Koleje Linowe