Wino jest prawdziwym skarbem w Mołdawii. Jego produkcja to ważna część ich kultury, dlatego ten kraj ma wiele do zaoferowania wszystkim turystom, którzy podróżują szlakami winnymi. Mołdawskim winom zawsze towarzyszy kuchnia, muzyka, a także hojność wobec gości. W okazałych winnicach winogrona w zdecydowanej mierze są zbierane ręcznie. To jakie znaczenie ma produkcja wina oraz tradycje z nią związane można zrozumieć i poznać podczas Narodowego Dnia Wina. Jest to dla Mołdawian narodowe święto pod marką „Wina Mołdawii. Żywa legenda”. Odbywa się w pierwszy weekend października. To zaproszenie dla wszystkich pragnących poznać wielotysięczną historię tradycję wyrobu win, które są produkowane przez pokolenia winiarzy i przechowywane w największych piwnicach świata. Mołdawia to miejsce gdzie przeszłość i teraźniejszość przeplata się w legendzie i jest inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Mołdawia w pigułce
Położenie
Mołdawia to mały kraj w południowo-wschodniej Europie. Graniczy z Rumunią i Ukrainą. Łączna powierzchnia kraju to 33 843 km kwadratowych. Stolicą jest Kiszyniów, który znajduje się w centralnej części kraju.
Kuchnia
Mołdawska kuchnia ma do zaoferowania niesamowitą różnorodność. Odnajdziemy w niej smaki kuchni tureckiej, rosyjskiej, ukraińskiej, greckiej, ale też żydowskiej i niemieckiej. Do tradycyjnych potraw możemy zaliczyć faszerowane mięsem mielonym liści kapusty, galaretka mięsna, czy też kluski z kurczakiem. Na święta stół zwykle ozdobiony jest wypiekami, takimi jak ciasta, drożdżówki z różnymi nadzieniami takimi jak ser, owoce, warzywa i orzechy. Tradycyjne jedzenie przygotowywane jest z różnorodnych warzyw. Mogą być one pieczone, smażone, duszone, kiszone i marynowane.
Kultura
Mołdawia jest bogata w klasztory i kościoły. Mołdawskie klasztory skalne mają swój wkład w rozwój cywilizacji pomiędzy Karpatami a Morzem Czarnym dzięki czemu są jednymi z najstarszych zabytków architektury z XIII i XIV wieku.
Muzyka i taniec
Mołdawianie pielęgnują i kontynuują tradycje związane z muzyką i tańcem. Powstało setki pieśni, które mają rytmy tradycyjnych tańców np. hora i sirba. Melodie są lekkie i energiczne, a tańce zazwyczaj wykonywane w kręgu gdzie tancerze trzymają się za ręce lub ramiona i tańczą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Sztuka
Na terenie Mołdawii od starożytności praktykowana była sztuka ludowa taka jak ceramika, inkrustacja jajek, tkanie dywanów, rzeźbienie w drewnie i kamieniu. Dążą do piękna i harmonii nie tylko poprzez dekorowania wnętrz domów, ale też poprzez tradycję zdobienia strojów. Na mołdawskich wsiach do dzisiaj utrzymuje się zwyczaj zdobienia tkanin: ubrań, obrusów i ceremonialnych chust.
Źródło: Autor zewnętrzny