Czasem możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że zakup polisy ubezpieczeniowej na wyjazd zagraniczny jest zbędnym i dodatkowym kosztem, ponieważ wystarczy wyrobić sobie kartę EKUZ i nie ma powodów do zmartwień. Niestety, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie gwarantuje nam 100% bezpieczeństwa i pokrycia wszystkich kosztów związanych z nieszczęśliwym wypadkiem czy zachorowaniem na wyjeździe poza granicami Polski. Przede wszystkim zacznijmy od tego, że działa ona wyłącznie w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu – EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

W tych krajach uprawnia nas do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej, ale pokrywa jedynie część kosztów leczenia, nie gwarantując, że wszystkie niezbędne usługi czy procedury medyczne będą darmowe. Warto pamiętać, że publiczna służba zdrowia w każdym kraju funkcjonuje inaczej i zakres bezpłatnej opieki medycznej gwarantowanej w ramach EKUZ może być różny.

Mimo posiadania karty za transport medyczny do Polski trzeba zapłacić samodzielnie. Dotyczy to także udzielonej pomocy w ramach akcji ratunkowej czy poszukiwawczej i rehabilitacji w razie potrzeby jej przeprowadzenia już po powrocie do kraju.

Przede wszystkim z uwagi na powyższe ograniczenia karty EKUZ w krajach UE i EFTA. W przypadku wyjazdu do krajów spoza UE wykupienie polisy ubezpieczeniowej powinno być podstawą z uwagi na całkowity brak wsparcia nawet w postaci karty EKUZ. Niestety wielu z nas wybierając się na długo wyczekiwany urlop, nie ma w głowie choroby czy nieszczęśliwego wypadku. Jest to zrozumiałe, ponieważ myśli są zajęte raczej wyborem stroju kąpielowego czy wyobrażeniami o całodziennym plażowaniu i kosztowaniu przysmaków lokalnej kuchni. Niestety, zarówno w Polsce, jak i za granicą, wszystko może się zdarzyć, a podróżny powinien być na to przygotowany. Warto wyjechać ze spokojną głową, nie martwiąc się o ewentualne wysokie koszty leczenia, hospitalizacji czy transportu.

– zachęca Paulina Fras, product manager w Wakacje.pl

Przed nieplanowanymi wydatkami i stresującymi sytuacjami związanymi ze zdrowiem naszym czy naszych najbliższych bardzo łatwo można się uchronić. Wystarczy wykupić porządną polisę ubezpieczeniową. W Wakacje.pl do wyboru jest kilka naprawdę świetnych i atrakcyjnych cenowo propozycji.

Przykładowe koszty leczenia i transportu w chętnie wybieranych na letni wypoczynek krajach

Koszty leczenia za granicą bywają ogromne. Poniżej przedstawiamy rzeczywiste kwoty zapłacone za leczenie popularnych schorzeń, które mogą przytrafić się każdemu z nas.

Źródło: Informacje wewnętrzne multiagenta. Przykładowe szkody osobowe klientów z 2023 roku.

Wakacje.pl oferują polisy ubezpieczeniowe dostępne tylko u multiagenta. Dedykowane pakiety mają szeroki zakres usług. Kwoty ubezpieczeń są zależne od wybranego pakietu. Klienci Wakacje.pl mogą wybrać jedną z czterech dostępnych opcji. Ubezpieczenie kosztów leczenia wraz z assistance medycznym sięga nawet do 8 milionów euro w najwyższych pakietach.

Przede wszystkim – klauzula alkoholowa w cenie. Gwarantuje ona ochronę od kosztów leczenia i assistance (pomoc w nagłych wypadkach oraz pokrycie kosztów transportu) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (do sumy ubezpieczenia) w przypadku zdarzeń, do których doszło po spożyciu alkoholu, nawet w niewielkich ilościach np. poślizgnięcia się na basenie i rozbicia głowy po spożyciu przysłowiowego drinka z palemką. Polisy obejmują także zwrot kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej z kilkunastu powodów, zależnych lub niezależnych od ubezpieczonego.

– tłumaczy Paulina Fras.

Za dodatkową opłatą, polisy mogą obejmować następstwa nieszczęśliwych wypadków, które miały miejsce podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Podróżni uprawiają bardzo różnorodne sporty. Przed wyjazdem należy sprawdzić, które są uznane za sporty wysokiego ryzyka, ponieważ czasem może się zdarzyć, że ocena zależy od stopnia trudności w danym sporcie np. głębokości podczas nurkowania czy odległości odpłynięcia od linii brzegowej.

Wszystkie rodzaje ubezpieczeń obejmują: koszty leczenia i assistance (pomoc w nagłych wypadkach oraz pokrycie kosztów transportu). W zakres assistance mogą także wchodzić koszty poszukiwań, akcje ratownicze czy pokrycie kosztów związanych z transportem samochodowym, następstwa nieszczęśliwych wypadków, OC w szkodach osobowych, bagaż, następstwa chorób przewlekłych oraz koszty rezygnacji z wyjazdu.

W zależności od rodzaju wybranej polisy ceny wynoszą od kilku do kilkunastu złotych za dzień pobytu za granicą. Innymi słowy, już za kilkadziesiąt, a maksymalnie kilkaset złotych od osoby możemy zapewnić sobie spokojną głowę i bezpieczeństwo finansowe na wypadek choroby lub nieszczęśliwego wypadku na wakacjach. Podróżujący często korzystają z polis ubezpieczeniowych, wliczając ich koszt w całkowite koszty wyjazdu. To stosunkowo niewielka suma, którą są skłonni zapłacić. Cena za dzień ubezpieczenia zaczyna się już od 7,22 zł. To ponad połowę taniej niż cena gofra czy lodowego deseru.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: wakacje.pl