Jesień wraz z mieniącymi się we wszystkich kolorach liśćmi to idealna pora, aby odkryć uroki wiosek i miasteczek Trydentu. Dobrym wyborem będą osady Ossana, Borgo Valsugana i Caldes, które zostały niedawno dodane do listy „Najpiękniejszych wiosek we Włoszech”. Obecnie na liście jest 11 miejsc z Trydentu, w tym także Mezzano, Vigo di Fassa, Canale di Tenno, Rango, Bondone, San Lorenzo – Dorsino, Luserna i Pieve Tesino.

Caldes to najnowsza osada, którą uznano za „jedną z najpiękniejszych wiosek” we Włoszech. Wpis na listę zawdzięcza dobrze zachowanej tożsamości i dużej wartości dziedzictwa historycznego i kulturowego. Nazwa Caldes, która pochodzi od dawnego gorącego źródła, funkcjonowała już w 1200 roku, wówczas określano ją jako Caldis lub Caldesio. Główną atrakcją wioski jest jej majestatyczny zamek: początkowo była to tylko pięciopiętrowa wieża zbudowana około 1230 – 1235 roku, następnie budowla przeszła w ręce rodziny Thun, która ją powiększyła, nadając jej obecny wygląd.

Caldes może poszczycić się także znanymi postaciami związanymi z historią kraju. Są to artyści Luciano i Ivan Zanoni. Luciano zdobył swoją popularność tworząc drzewko oliwne dla willi Billa Gatesa w Seattle.  

Ossana leży w spokojnej dolinie Peio, u podnóża szczytów łańcucha Presanella. Przez całe średniowiecze i czasy nowożytne wieś miała duże znaczenie, przede wszystkim dzięki kopalniom żelaza i wymianie handlowej z pobliską Lombardią. Nad wioską wznosi się wieża zamku S. Michele, jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Val di Sole.  

Historia regionu jest w dużej mierze powiązana z historią zamku, będącego punktem spornym między biskupem Trydentu a hrabią Tyrolu. Ossana słynie także z produktów lokalnych m.in. sera Casolèt, typowego sera górskiego, produkowanego z surowego mleka. Ten domowej roboty produkt ma słodki i delikatny smak odpowiedni dla każdego podniebienia.  

Nad Borgo Valsugana dominuje imponujący zamek Castel Telvana, przez osadę przepływa rzeka Brenta, co nadaje jej uroczy wenecki charakter. Średniowieczny styl Borgo pozostał niemal nienaruszony w układzie urbanistycznym, charakteryzującym się labiryntem wąskich uliczek, sieni wejściowych i małych dziedzińców. Dodatkowo, surowe renesansowe i barokowe pałace wznoszą się wzdłuż starej cesarskiej drogi.

Wewnątrz miasta znajdują się liczne miejsca, które warto odkryć, w tym portyki Lungobrenta, most wenecki, kościoły, place oraz starożytna aleja Corso Ausugum z późnorenesansowymi i barokowymi budynkami. Borgo Valsugana jest również łatwo dostępna – znajduje się na trasie linii kolejowej Trydent-Bassano i przecina ją 80-kilometrowa ścieżka rowerowa Valsugana, która łączy Pergine i jezioro Caldonazzo z Bassano del Grappa. Kilka kilometrów od Borgo Valsugana lasy wokół miasta Roncegno są znane z produkcji kasztanów, którym w październiku poświęcony jest również festiwal.  

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i zdjęcia: Travel Advance/Visit Trentino