Pod hasłem „Odpoczywam na Mazowszu” członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska oraz zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego Izabela Stelmańska otworzyły sezon turystyczny na Mazowszu. Wydarzeniu, które odbyło się w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, towarzyszyła promocja przewodników turystycznych: „25 mikrowypraw po Mazowszu”, „Mazowsze nad wodą” i „Z rodziną przez Mazowsze”.
Do odpoczynku na Mazowszu zachęcała Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Mazowsze jest przepiękne. Naszym bogactwem jest różnorodność – krajobrazów, zabytków, kultury, tradycji i sztuki. Mamy wspaniałe parki, zamki, pałace, ale też jeziora i rzeki. Zachęcam do poznawania, zwiedzania i podziwiania Mazowsza
– powiedziała.
Nową kampanię wizerunkową województwa mazowieckiego pod nazwą „Odpocznij na Mazowszu” zachęcającą do tego, aby poznawać tutejszą kulturę, sztukę, przyrodę i wybrać ten region jako swój cel podróży na wakacje, przedstawiła Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego.
W 2022 roku wciągnęliśmy Państwa w zabawę mazo przygoda, mazo czas, mazo historie, mazo miejsca, wszystko to, co można połączyć z przedrostkiem „mazo”, czyli przedrostkiem, który tworzy naszą piękną nazwę „Mazowsze”. Wiemy już, że ruch turystyczny rośnie z roku na rok i za to bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy dali się wciągnąć w tę mazo przygodę, mazo wędrówkę po Mazowszu
– zachęcała do odkrywanie Mazowsza Izabela Stelmańska.
W 2024 roku kampanię rozszerzono o hasło „Odpoczywam na Mazowszu”. Powstały nowe kreacje graficzne, m.in. na paczkomatach, budynkach czy pojazdach transportu zbiorowego. Dodatkowo Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego ruszył z akcją, w ramach której do każdej paczki, dostarczonej do oznakowanego grafiką kampanii paczkomatu, jest dołączony jeden z przewodników „25 mikrowypraw po Mazowszu”, „Mazowsze nad wodą” lub „Z rodziną przez Mazowsze” jako inspiracja do zaplanowania swoich wakacji.
O historii, kulturze i atrakcjach Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”
Historię i kulturę Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” przedstawił Krzysztof Kurlej, menedżer Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Znajdujemy się na tym terenie już od 76 lat. W 1948 roku powstał zespół „Mazowsze” i właśnie ten pałac w Karolinie wybrano na jego siedzibę. Pałac oddano do użytku w 1911 roku, był on wtedy własnością Towarzystwa Lekarskiego Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Zmęczonymi
– powiedział.
Wokół pałacu rozciąga się malowniczy park z dwiema ścieżkami edukacyjnymi – historyczną i przyrodniczą. Ścieżka historyczna opowiada o dziejach zespołu „Mazowsze”, a przyrodnicza przedstawia bogactwo bujnej przyrody, którą można obserwować w parku. Dodatkowo pałac, w którym mieści się Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, przeszedł rewitalizację, dzięki czemu zachwyca odnowionymi elewacjami i wnętrzami.
Moc inspiracji – przewodniki turystyczne po malowniczym Mazowszu
W podróż po Mazowszu warto zabrać nowe przewodniki turystyczne „25 mikrowypraw po Mazowszu”, „Mazowsze nad wodą” i „Z rodziną przez Mazowsze”. Magdalena Budkiewicz-Suchecka, współautorka przewodnika „Z rodziną przez Mazowsze”, opowiedziała o swoich TOP 3 miejscach, które warto zobaczyć wspólnie z rodziną podczas wycieczki:
To jest sztuka przez wielkie „S” połączona z kulturą i architekturą. Rodziny z dziećmi uczą się obcować ze sztuką, która jest na wyciągnięcie ręki. Resztę inspiracji można znaleźć w przewodniku „Z rodziną przez Mazowsze”
– mówiła Magdalena Budkiewicz-Suchecka.
Kolejne inspiracje na podróże po Mazowszu przedstawił Grzegorz Hubert Gerek, współautor przewodników „25 mikrowypraw po Mazowszu” i „Mazowsze nad wodą”.
Kiedy rok temu dostałem propozycję bycia współautorem tych przewodników, to pojawił się od razu pierwszy problem, jak wybrać 25 mikrowypraw, skoro na Mazowszu można zrobić ich nawet 250 albo i 750. Więc należało dokonać jakiegoś wyboru i jest to wybór subiektywny
– opowiadał Grzegorz Hubert Gerek.
W swojej wypowiedzi wyróżnił trzy mikrowyprawy:
- Nadbużańska Kraina Spokoju, gdzie można znaleźć nie tylko ciekawe atrakcje, jak na przykład kapliczka św. Jana Nepomucena spod Sadownego, zwana również Wędrującym Janem, ale przede wszystkim można zaznać błogiego spokoju i odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku;
- Od ławeczki Himilsbacha do ławeczki w Wilkowyjach – to mikrowyprawa po Mazowszu dla miłośników historii, w tym Jana Himilsbacha, czyli polskiego aktora, pisarza i scenarzysty oraz znanego polskiego serialu „Ranczo”.
- Wyprawa na Ptaki – kolejna atrakcja polegająca na obserwowaniu ptasiego życia.
Więcej inspiracji na podróże po Mazowszu można znaleźć w przewodnikach, których współautorem jest Grzegorz Hubert Gerek – w „25 mikrowypraw po Mazowszu” i „Mazowsze nad wodą”. To zbiór atrakcji i miejsc, które można odwiedzić zarówno podczas dłuższego urlopu, jak i podczas krótkiego wypadu na weekend.
Inspiracje do podróży – przewodniki turystyczne
Przewodniki turystyczne „25 mikrowypraw po Mazowszu”, „Mazowsze nad wodą” i „Z rodziną przez Mazowsze” już od 12 lipca będą dostępne w punktach informacji turystycznych wymienionych na stronie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także w siedzibie Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UMWM. Aby otrzymać komplet przewodników, należy wysłać e-mail na adres: marketing@mazovia.pl i umówić się na ich odbiór lub wysyłkę. Można je znaleźć również w wersji online, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, na stronie https://mazowsze.travel/.
Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Zdjęcia: Mira Włodarczyk