To był rekordowy maj dla Lotniska Chopina. 8 maja przez warszawski port podróżowało prawie 43,3 tysiąca osób, a odprawione zostały 404 rejsy. Wskaźnik wypełnienia samolotów wzrósł również w porównaniu z zeszłym rokiem, co świadczy o tym, że po długim lock downie i restrykcjach nakładanych w czasie pandemii, podróżujący są bardzo spragnieni wyjazdów.
W porównaniu z zeszłym rokiem Lotnisko Chopina obsłużyło do maja prawie 3 miliony osób, czyli o 28 procent więcej niż przed rokiem. W kwietniu port odprawił ponad 952 tysiące osób, czyli o 22 procent więcej niż miesiąc wcześniej. To bardzo rokujące prognozy na powrót turystyki, a tym samym powrót do podróży.
Ponad 82 procent pasażerskich operacji lotniczych zostało zrealizowanych od początku stycznia do końca kwietnia tego roku, a głównie były to połączenia międzynarodowe. Z zagranicznych podróży skorzystało ponad 90 procent pasażerów, a loty rozkładowe wybrało łącznie 89 procent osób. Wzrasta również popularność kierunków Schengen. Ponad 60 procent pasażerów skorzystało z kierunków należących do strefy.
Największą popularnością cieszyły się regularne połączenia do Paryża, Amsterdamu, Londynu, Frankfurtu i Tel Awiwu. Z kierunków czarterowych nadal na pierwszym miejscu plasuje się Egipt, gdzie turyści najchętniej wybierali się z warszawskiego portu. W czołówce destynacji znajdują się również Punta Cana, Antalya i Fuerteventura.
Najpopularniejszym przewoźnikiem warszawskiego Okęcia pozostaje nadal LOT realizujący połowę przewozów pasażerskich. Na drugim miejscu plasuje się Wizzair, który stanowi 21 procent. Wśród przewoźników czarterowych na prowadzenie wyszedł Enter Air.
Tekst: Anna Molęda – Kompolt