Puławy – zielone płuca Lubelszczyzny – to wyjątkowe miasto, które na przestrzeni wieków przekształciło się z małej osady rybackiej w nowoczesne, wygodne i przyjazne zarówno dla mieszkańców jak i turystów miejsce na mapie Polski.
Dziś liczy prawie 50 tysięcy mieszkańców, a o jego wyjątkowej pozycji decydują zarówno bogata historia związana z czasami, gdy były siedzibą rodu Czartoryskich, naukowe tradycje sięgające XIX wieku, jak i obecna międzynarodowa pozycja chemicznego potentata, jakim jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. Ich położenie w bliskości Nałęczowa, Kazimierza Dolnego i Janowca, sprawia, że Puławy to doskonała baza wypadowa, która ma do zaoferowania wiele pięknych i atrakcyjnych dla turystów miejsc. Dzięki budowie drugiego mostu na Wiśle, Puławy zyskały obwodnicę miasta. Nowo otwarta droga szybkiego ruchu sprawia, że Puławy są ważnym węzłem komunikacyjnym regionu, łączącym Lubelszczyznę z zachodnią Polską. Nowoczesność przeplata się tu z bogatą historią, a przyjazna infrastruktura miejska otoczona piękną zielenią sprawia wrażenie, że Puławy to miasto w środku lasu.
Malownicze położenie na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły umożliwia aktywną rekreację, obserwację rzadkich gatunków roślin i zwierząt, a także relaksujący wypoczynek na łonie natury. Liczne ścieżki rowerowe i spacerowe zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzięki budowie Mariny Puławy intensywnie rozwija się turystyka wodna oraz camperowa. Camping Nr 35 “Marina Puławy” jest campingiem przeznaczonym głównie dla osób podróżujących własnym camperem, lub samochodem z przyczepą campingową.
Muzeum Czartoryskich w Puławach kontynuuje tradycje pierwszego polskiego muzeum założonego w tym mieście przez księżną Izabelę Czartoryską w 1801 roku. Obecnie można tu podziwiać wysokiej klasy malarstwo, militaria i rzemiosło artystyczne. Muzeum to nie tylko najpiękniejsze wnętrza pałacowe, ale także Świątynia Sybilli i Dom Gotycki – istniejące do dziś w parku pierwsze budynki muzealne. Puławy to miejsce przepełnione historią, które skrywa wiele tajemnic związanych z obecnością książąt Czartoryskich. Świadczą o tym odkryte w jednym z puławskich kościołów pamiątki po córce Izabeli – Teresie.
Chcąc pieszo zwiedzać okolice Puław to poza spacerem po historycznym parku książąt Czartoryskich czy zrewitalizowanym nadbrzeżu wiślanym warto wybrać się w malownicze wąwozy lessowe położone licznie w pobliżu miasta. Można zrobić to wędrując szlakami turystycznymi. Jednym z ciekawszych jest żółty szlak im. Ryszarda Bałabucha, który prowadzi z osady parkowo-pałacowej do Parchatki na tamtejszą Górę Trzech Krzyży. Szlak przebiega przez dzielnicę Włostowice, tereny leśne, pola i łąki oraz kilka malowniczych wąwozów. Z Góry Trzech Krzyży w Parchatce rozpościera się piękny widok na miasto Puławy, Zakłady Azotowe Puławy, a także Bochotnicę i Kazimierz Dolny
Materiał: Urząd Miasta Puławy