We wrześniu pociągami w Polsce podróżowało 29,6 mln pasażerów - niemal o 5 mln więcej niż przed rokiem. To rekord dekady w przewozach pasażerskich - informuje Urząd Transportu Kolejowego.

Wrzesień 2022 r. pod względem liczby pasażerów, pracy przewozowej i eksploatacyjnej zakończył się najlepszymi wynikami od dziesięciu lat. Z usług kolei skorzystało w Polsce 29,6 mln pasażerów, co w porównaniu do września 2021 r. oznacza wzrost o ponad 4,7 mln osób (+19 proc.). Wzrost odnotowano również w wartościach pracy przewozowej, która wyniosła prawie 2 mld pasażerokilometrów i była o 0,4 mld wyższa (+26,2 proc. ) niż przed rokiem.

Ogółem w trzecim kwartale koleją przewieziono 90,8 mln pasażerów – o 23,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 r., wykonano pracę przewozową w wysokości 7,2 mld pasażerokilometrów – o 30,3 proc. wyższą, a pracę eksploatacyjną na poziomie 47,9 mln pociągokilometrów – więcej o 3,2 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału w 2021 r.

– Trzeci kwartał tego roku przyniósł rekordowe wyniki w kolejowych przewozach osób. Duże wzrosty liczby pasażerów odnotowano w wakacje. Wrzesień pod tym względem był nieco słabszy, jednak liczba pasażerów w tym miesiącu i tak była rekordowa w ostatnich dziesięciu latach. Duże zainteresowania koleją cieszy, ale to również szereg wyzwań dla przewoźników: dostosowanie częstotliwości kursowania pociągów do potrzeb i zapewnienie odpowiedniej ilości taboru. Sprostanie tym oczekiwaniom będzie determinowało dalsze wzrosty przewozów

– zauważa dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Ogółem od stycznia do września 2022 r. z usług kolei skorzystało prawie 249 mln pasażerów, praca przewozowa wyniosła 17,8 mld pasażerokilometrów, a eksploatacyjna 139,7 mln pociągokilometrów. W zestawieniu z analogicznym okresem 2021 r. są to wartości wyższe odpowiednio o 46,1 proc. w liczbie pasażerów, 56,4 proc. w pracy przewozowej i 5,3 proc. w pracy eksploatacyjnej.

źródło: Urząd Transportu Kolejowego.