Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna zachęca wszystkich do aktywności. Właśnie ruszył konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego oraz konkurs fotograficzny Podróżuj z flagą Mazowsza, w którym nagrody wynoszą 15 tys. zł. Organizatorzy zachęcają też aby, jak najwięcej osób pokazało nieznane i ciekawe miejsca w regionie. Pierwsi swoje typy zaprezentowali blogerzy, duet Gdzie Los Poniesie, zwycięzcy VI Turystycznych Mistrzostw Blogerów.

Rusza nabór zgłoszeń na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego!

Najlepszy Produkt Turystyczny to konkurs organizowany od 2004 roku. Celem konkursu jest promocja najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów.

Rozpoczęliśmy nabór Najlepszych Produktów Turystycznych Województwa Mazowieckiego. Co to jest produkt? Może to być szlak, może to być obiekt, może być to muzeum albo impreza która się odbywa. Zachęcam wszystkich do tego, aby zgłaszać tego typu miejsca, do konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny w 2023 roku

– mówi Izabela Stelmańska, Prezes Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Zgłoszenia zbierane są od 5 lipca do 11 września, a nominacje przyznawane w pięciu kategoriach:

 1. Wydarzenie cykliczne – charakteryzuje się dużą spójnością tematyczną, organizacyjną oraz konkretnym umiejscowieniem w czasie i przestrzeni.
 2. Pakiet usług turystycznychImpreza turystyczna – składa się z kilku usług lub usług i dóbr materialnych (rzeczy) oferowanych przez organizatorów turystyki.
 3. Obiekt – charakteryzuje się występowaniem jednej głównej atrakcji (usługi) i dodatkowo kilku usług towarzyszących skupionych w jednym miejscu (obiekcie) mających z punktu widzenia kartograficznego charakter punktowy.
 4. Szlak – składa się z wielu miejsc lub obiektów związanych z pewną nadrzędną ideą, połączonych ze sobą wytyczoną, zwykle oznakowaną trasą.
 5. Miejsce -– wewnętrznie złożony zbiór elementów wyróżnionych ze względu na swoją konkretną lokalizację w przestrzeni, charakteryzującą się walorami turystycznymi.

Najlepsze mazowieckie produkty turystyczne otrzymują Certyfikaty Województwa Mazowieckiego, a trzy uznane za najlepsze są zgłaszane do etapu ogólnopolskiego, którego koordynatorem jest Polska Organizacja Turystyczna.

Propozycje należy zgłaszać bezpośrednio przez stronę: www.konkurs.pot.gov.pl  lub do Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej na adres: r.konewecka@mrot.pl.

Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne zostają po ogłoszeniu wyników objęte specjalnym programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Nagrodą główną w Konkursie dla produktu turystycznego, który został wyróżniony „Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej” będzie zrealizowanie przez POT krajowej kampanii o wartości nie mniejszej niż 200 000 zł.

Za najlepsze produkty turystyczne województwa mazowieckiego w 2022 r. jury uznało:

 • Muzeum Warszawy
 • Kolejką wąskotorową po wiedzę, relaks i radość
 • Park Nauki Torus
 • Muzeum Historii Radomia
 • Ultramaraton rowerowy Mazowiecki Gravel
 • Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski

Rusza II edycja konkursu fotograficznego „Podróże z flagą Mazowsza”!

Podróżuj, fotografuj, wygrywaj! Rusza II edycja konkursu „Podróże z flagą Mazowsza” organizowanego przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną i Agencję Rozwoju Mazowsza S.A., pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz różne zakątki regionu,  zwiedzasz Polskę, czy też odkrywasz odległe kraje, flaga Mazowsza może towarzyszyć Ci w tych niezapomnianych chwilach. Odkrywaj piękne krajobrazy, historyczne zabytki, letnie wydarzenia kulturalne i bądź dumny z przynależności do województwa mazowieckiego.

Wysyłaj swoje najlepsze zdjęcia z podróży, na których uwiecznisz flagę Mazowsza i miej szansę na wygrane pieniężne. Wakacyjne fotografie można przesyłać do 31 sierpnia 2023 r. W puli nagród czeka łącznie 15 tys. zł.

Konkurs jest adresowany do osób, które planują aktywne wakacje, a fotografią zajmują się amatorsko bądź dopiero zamierzają zająć się robieniem zdjęć podczas letnich wypraw.  

Fotografie można zgłaszać w następujących kategoriach: 

1) Gdziekolwiek jestem – jestem z Mazowsza – Aktywnie; 

2) Gdziekolwiek jestem – jestem z Mazowsza – z Kulturą;

Celem konkursu jest wzmacnianie tożsamości regionalnej, a także zachęcanie do aktywnego spędzania czasu i zainteresowania regionem – jego historią, naturą i atrakcjami turystycznymi. Na zdjęciach mogą się znaleźć zarówno ciekawe krajobrazy, zabytki, jak i wakacyjne wydarzenia kulturalne.

Więcej informacji oraz regulamin i formularz konkursowy można pobrać na stronach www.mrot.pl.

#PoznajcieMojeMazowsze

Każdego dnia przekonujemy się, jak wiele jest w naszym regionie do odkrycia! Macie swoje wyjątkowe miejscówki? Zaproście nas hasłem #PoznajcieMojeMazowsze! Przybędziemy, zobaczymy, opowiemy o nich w naszym serwisie www.modanamazowsze.pl, na facebooku i instagranie.

Czekamy na Wasze zaproszenia. Zamieśćcie w nich pięć zdań uzasadnienia: dlaczego powinniśmy przyjechać naszym kamperem do miejsca, które polecacie? Dołączcie kilka zdjęć i wyślijcie.

Wybierzemy 10 najbardziej intrygujących zaproszeń i odwiedzimy polecane miejsca w czasie wakacji!

Zgłoszenia wysyłajcie na Facebooka Moda na Mazowsze.

Weekendowe podróże po Mazowszu – rekomendacje zwycięzców VI Turystycznych Mistrzostw Blogerów

Europejska stolica włókiennictwa

Żyrardów – miasto położone zaledwie 50 km od Warszawy – jeszcze sto lat temu było największym przetwórcą lnu w całej Europie. Prężnie działające zakłady włókiennicze, stworzone przez francuskiego inżyniera, Filipa de Girarda, pociągnęły za sobą błyskawiczny rozwój miasta skoncentrowanego na przemyśle. Charakterystyczne, ceglane budynki pełniły rozmaite funkcje publiczne, powstały osiedla robotnicze i wille dyrektorskie, układ miasta został podporządkowany industrialnym funkcjom i zachował się do dzisiaj.

Niektóre budynki są wciąż zamieszkane przez dawnych pracowników zakładów, inne, po rewitalizacji przerobiono na lofty, restauracje czy… Muzeum Lniarstwa. To ostatnie jest naszym zdaniem obowiązkowym punktem na mapie poprzemysłowego Żyrardowa. Zorganizowano je w dawnej hali produkcyjnej – wchodząc do środka czujemy, jakbyśmy przenieśli się do wciąż działającego zakładu, tuż po zakończonej dniówce. Pokaźna kolekcja maszyn (niektóre wciąż działają) robi wrażenie – podobnie jak wystawa lnianych tkanin – prawdziwe dzieła sztuki! Za jedyne 14 zł poznajemy krok po kroku skomplikowany proces powstawania lnianych tekstyliów – od początku do końca.

Koleje wąskotorowe

W granicach województwa mazowieckiego działają trzy – w podwarszawskim Piasecznie, Sochaczewie i Iłży (jako część Starachowickiej Kolei Wąskotorowej). W sumie to 40 kilometrów czynnych tras – każdy fragment to podróż pełna emocji i dobrej zabawy zarówno dla miłośników transportu, jak i całych rodzin!

W sezonie wakacyjnym pociągi kursują regularnie na trasach:

 • Piaseczno Wąskotorowe – Tarczyn (15 km)
 • Sochaczew – Wilcze Tułowskie (18 km)
 • Iłża – Marcule (7 km)

Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. W jego kolekcji znajduje się ok. 200 pojazdów szynowych – parowozów, lokomotyw i wozów motorowych. Wystawę można zwiedzać codziennie, a w weekendy dodatkowo organizowane są przejazdy pociągiem retro do Wilcz Tułowskich, na skraj Puszczy Kampinoskiej. Kilkugodzinna przejażdżka wraz ze spacerem po lesie i piknikiem po drodze to edukacja w połączeniu z wypoczynkiem i dobrą zabawą.

Nie inaczej jest w Piasecznie – pociąg złożony z kilku wagonów wesoło mknie aż na rogatki Tarczyna – miasta, gdzie produkuje się słynne soki owocowe. Konduktor całą drogę zabawia pasażerów ciekawostkami i lokalnymi legendami. W drodze powrotnej można się zintegrować przy ognisku na polanie leśnej w Runowie – tuż przy torach turystycznej kolejki.

Kampinoski Park Narodowy

Zielone płuca nie tylko samej Warszawy, ale również całego Mazowsza. Spacerowiczom polecamy zwłaszcza szlak z Leszna do Górek (przez tzw. „Karpaty”), odcinek między Truskawiem a Zaborowem oraz trasę z Truskawia do Palmir. W sercu parku narodowego, niedaleko wsi Palmiry, znajduje się cmentarz wojenny – smutne miejsce pamięci narodowej z grobami ponad 2 tysięcy Polaków, zamordowanych w trakcie II wojny światowej. Tuż obok można zwiedzić nowoczesne, acz przejmujące muzeum – wstęp jest bezpłatny. Do Palmir w weekendy można dojechać warszawską komunikacją miejską spod jednej ze stacji metra.

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna
Zdjęcia i grafiki: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Mira Włodarczyk