30 maja 2022r. został opublikowany raport ICCA International Congress and Convention Association z rankingiem miast i krajów, ukazujący ilość wydarzeń stowarzyszeniowych na świecie w 2021 roku. Polska znalazła się na 18 miejscu z 158 spotkaniami.
Ranking ICCA powstaje na podstawie zebranych danych o spotkaniach, które odbywają się cyklicznie, liczą przynajmniej 50 uczestników i migrują pomiędzy przynajmniej trzema krajami. Dane do ICCA dostarczane są głównie przez miejskie i regionalne convention bureaux, jak również przez członków stowarzyszenia, takich jak centra konferencyjne czy hotele.
Liderem wśród krajów w 2021r. jest USA (512 spotkań), drugie miejsce zajmuje Hiszpania (369 spotkań) a trzecie Niemcy (354 spotkań). W czołówce znajduje się Wiedeń, Lizbona oraz Ateny. W rankingu znalazły się również polskie miasta jak Warszawa (49 spotkań) oraz Kraków (45 spotkań). Kolejne pozycje zajęły Poznań (15 spotkań,) Gdańsk (13 spotkań) oraz Wrocław (12 spotkań).
W zeszłym roku ranking został pominięty ze względu na pandemię. W tym roku ICCA opracowała wskaźnik Destination Performance Index (DPI) w celu uznania oraz nagrodzenia wysiłków włożonych przez destynacje w odniesieniu do: wygrania pierwotnej oferty, zasad dotyczących COVID, zdolności adaptacyjnych i możliwości technologicznych dotyczących konwersji wydarzeń na miejscu w wydarzenia wirtualne bądź hybrydowe, co pozwala na utrzymanie ciągłości biznesu.
DPI składa się z następujących wskaźników wydajności, które są oparte na liczbie spotkań:
- Planowane spotkania
- Spotkania bez zmian
- Spotkania wirtualne
- Spotkania hybrydowe
- Digitalizacja: Wirtualna/Hybrydowa
- Kontynuacja działalności: nienaruszona/wirtualna/hybrydowa
Wszystkie powyższe wskaźniki skutkują odrębnymi rankingami, które są łączone w DPI. DPI można postrzegać jako zagregowany ranking 6 indywidualnych rankingów. DPI jest dostępny na poziomie ogólnoświatowym/regionalnym oraz na poziomie kraju/miasta.
Ranking ICCA to najbardziej znany i ceniony w branży przemysłu spotkań raport, który pozwala na porównywanie destynacji. Jest również niezastąpionym źródłem informacji o światowych trendach.
Tekst: Anna Molęda – Kompolt