Przewodnik turystyczny “Mazowsze na Filmowo” został stworzony z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i  opracowany przez Marka Szymańskiego i firmę Landbrand. Analiza autorów wykazała, że Mazowsze jest scenerią dla około stu najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Zabytki, krajobrazy, miasta i miasteczka Mazowsza stały się tłem dla produkcji, które dziś można zaliczyć do klasyki polskiego kina oraz najpopularniejszych seriali.

zaznacza Izabela Stelmańska, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Mazowsze stało się scenerią dla wielu filmów, które na stałe wpisały się w kanon polskiej kinematografii. Leoncin, położony w Puszczy Kampinoskiej, wcielił się w rolę Litwy w ekranizacji “Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pałac w Radziejowicach stał się Soplicowem w przedwojennej superprodukcji. Pałac w Łącku posłużył jako tło dla odcinka “Stawki większej niż życie”, gdzie kapitan Kloss spędzał urlop. Seroczyn był przez wiele tygodni filmowym Serbinowem w “Nocach i dniach”, a rezerwat nieopodal zasłynął z kwitnących nenufarów. Warszawska Praga często zmieniała swoje oblicze, stając się lewobrzeżną częścią stolicy w takich filmach jak “Pianista” i “Korczak”.

Niezwykły potencjał filmowy Mazowsza pokazują również zaskakujące i kreatywne adaptacje lokalizacji. Grochalskie Piachy w Puszczy Kampinoskiej imitowały pustynię w Iraku w “Operacji Samum”. Zamek w Czersku przeniósł widzów do świata fantasy w “Wiedźminie”. Płock odgrywał kosmos w filmach o Panu Kleksie, Otwock zamienił się w Sandomierz w “Ojcu Mateuszu”, a Żyrardów udawał Gdańsk w filmie “Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

– mówi Marek Szymański, autor przewodnika „Mazowsze na Filmowo”.

Przewodnik “Mazowsze na Filmowo” to nie tylko kompendium filmowych lokalizacji Mazowsza, ale także źródło informacji o pozafilmowych atrakcjach regionu. Zawiera gotowe pomysły na całe podróże, miejsca gdzie warto zatrzymać się na weekend oraz propozycje gdzie na filmowym szlaku pysznie zjeść i napić się dobrej kawy. Przewodnik prezentuje miejsca wykorzystane w filmach, które ciągle się zmieniają i rozwijają wraz z nowymi produkcjami filmowymi i serialowymi.

Pełny przewodnik do pobrania: https://www.mrot.pl/wp-content/uploads/2023/05/PRZEWODNIK-FILMOWY_INTERNET-sm.pdf

Opracował: Mirosław Mikulski
Źródło i grafika: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna