Turystyczne, ekologiczne SMART CITY

Dawna stolica Warmii to miejsce, gdzie historia miesza się z nowoczesnością. To miasto, którego zabytki można zwiedzić wprost z fotela elektrycznego autobusu, a wolny czas spędzić na zdrowotnych zabiegach. Witamy w Lidzbarku Warmińskim.

Lidzbark Warmiński położony jest między rzekami Łyną i Symsarną. Wyróżnia się unikalnym morenowym ukształtowaniem terenu i zdrowotnym mikroklimatem. Występują tu pokłady czystych wód termalnych i mineralnych, które w połączeniu z dziewiczą przyrodą i brakiem uciążliwych zakładów przemysłowych, nadają miastu uzdrowiskowe właściwości. Postanowił wykorzystać to Jacek Wiśniowski Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, który dąży do tego, aby miasto stało się uzdrowiskiem.

– Szansą dla naszego miasta nie jest budowanie wielkich zakładów przemysłowych i fabryk, ale skupienie się na tym, co najważniejsze, czyli na zdrowiu. Mamy czyste powietrze o zdrowotnych właściwościach, czystą wodę i mnóstwo zieleni, dlatego mądrze jest to wykorzystać. Stworzenie uzdrowiska to szansa na dynamiczny rozwój bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne – powiedział Burmistrz.

W czerwcu 2021 roku ukończono budowę długiej na 100 metrów tężni, która zasilana jest wodą solankową z odwiertu – tego samego z którego korzystają pobliskie Termy Warmińskie.

Tuż obok znajduje się Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny, a także parking, toalety i duży plac zabaw.

Niedawno rozpoczął się drugi etap budowy infrastruktury uzdrowiskowej. W pobliżu tężni powstaje pawilon zdrowia. Wyposażony będzie w sprzęt i urządzenia diagnostyczno – rehabilitacyjne wspomagające procesy i zabiegi kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii i helioterapii, oraz promenady złożone ze ścieżek terapii pieszej i ruchowej do terenoterapii i układ kinezyterapii aktywnej, czyli rowerowy tor wysiłkowy. Odtworzony będzie także zbiornik wodny, zwany „żabim stawem”, otoczony drewnianą ścieżką spacerową. Wkrótce rozpocznie się też budowa szpitala przyrodoleczniczego.

W Lidzbarku Warmińskim znajdują się liczne zabytki architektoniczne, w tym najważniejszy, zwany wawelem północy, zamek biskupów warmińskich, a także średniowieczny kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, późnogotycka brama miejska, Oranżeria Biskupa Ignacego Krasickiego oraz inne liczne świadectwa ponad 700-letniej historii miasta. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od zgiełku dużych miast i na własnej skórze przekonać się dlaczego Lidzbark Warmiński jest jednym z pierwszych polskich członków międzynarodowej sieci miast dobrego życia Cittaslow.

Dziesiątki kilometrów ścieżek rowerowych, w tym odcinek szlaku Green Velo i Łynostrady, Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny, czy kąpielisko miejskie ze zjeżdżalnią i punktami gastronomicznymi to gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na wszystkie obiekty dojedziemy autobusami – w pełni ekologicznymi jak przystało na miasto uzdrowiskowe, bo zasilanymi energią elektryczną. Przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych i wyposażone w gniazdka do ładowania smartfonów. Korzystanie z nich jest darmowe. Telefon podładujemy także spacerując po mieście na jednej z dwóch smart ławek, zasilanych z wbudowanych paneli fotowoltaicznych.

Lidzbark Warmiński staje się nowoczesnym turystycznym miastem uzdrowiskowym. Dzięki przemyślanej strategii rozwoju i sprawnemu zarządzaniu, udało się przetrwać najtrudniejszy okres pandemiczny, który nie zatrzymał tempa rozwoju.

– Naszym celem jest stworzenie miasta, które będzie nowoczesne, a jednocześnie ekologiczne. Coraz więcej budynków już ogrzewanych jest z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, w tym ratusz, a coraz więcej gospodarstw domowych korzysta z naszego dofinansowania na wymianę starych pieców, tzw. kopciuchów. Czyste powietrze i uzdrowiskowy mikroklimat to udany przepis na długie zdrowe życie i walory, które jako burmistrz staram się w pełni wykorzystywać – powiedział Jacek Wiśniowski.

Źródło i zdjęcia: Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim

Materiał Partnera