Już za kilka dni tj. 29 kwietnia odwiedzający będą mogli zobaczyć jedną z najciekawszych inwestycji w Polsce. Łódzkie Orientarium ma szansę powtórzyć sukces wrocławskiego Afrykarium.


Nowe Orientarium w Łodzi to hit turystyczny w Polsce na najbliższy sezon. Inwestycja objęła aż połowę terenu ogrodu zoologicznego. Nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię ponad dziesięciu pełnowymiarowych boisk piłkarskich.

Orientarium to najnowocześniejszy kompleks prezentujący faunę i florę Azji południowo-wschodniej. Odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. rekordowych rozmiarów krokodyla gawialowego, największego słonia indyjskiego w Europie, krytycznie zagrożone w naturze orangutany sumatrzańskie oraz podwodny tunel, z którego będą mogli podziwiać przepływające nad głowami rekiny i płaszczki.

Nowa atrakcja Łodzi ma szansę stać się hitem na miarę wrocławskiego Afrykarium, które zostało otwarte w 2014 roku i po ośmiu latach od otwarcia nadal przyciąga tłumy odwiedzających

Liczymy, że Orientarium będzie mocnym impulsem dla rozwoju turystyki, a Łódź premiuje dodatkowo centralne położenie w kraju i świetne skomunikowanie. Spodziewamy się gości nie tylko z kraju, ale z całej Europy. Najbliższa konkurencja, czyli drugie Orientarium na Starym Kontynencie, znajduje się dopiero w Wielkiej Brytanii

– powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Ekspozycja Orientarium

Część ekspozycyjna została podzielona na cztery części. W pierwszej z nich – słoniarni – zobaczymy największego słonia indyjskiego w Europie, Aleksandra oraz jego młodszego kolegę, Taru. W tym miejscu znajduje się również strefa wolnych lotów. Nad głowami latają między innymi czapelki złotawe.

W strefie drugiej – Celebes – mieszkają wyderki orientalne, jeżozwierze palawańskie, kur bankiwa oraz anoa nizinne. Jest tu także rodzina makaków. W kolejnej części – oceanicznej – znajduje się około 1,3 tys. ryb, w tym rekiny oraz płaszczki. Gatunki te można podziwiać z poziomu największego w Polsce podwodnego tunelu. W mniejszych zbiornikach pływają koniki morskie, rogatnice, rozdymki oraz apogony i wiele innych żyjątek.

Ostatnia, najgorętsza strefa Orientarium, to Wyspy Sundajskie. Odwiedzający mogą zobaczyć tu rekordowych rozmiarów krokodyla, orangutany sumatrzańskie, gibony, langury jawajskie, binturongi, myszo-jelenie oraz niedźwiedzie malajskie. W tej części także latają azjatyckie ptaki.

Zapewne każdy miłośnik fauny i flory będzie mógł zachwycić się czymś nowym i wyjątkowym, a przede wszystkim pobyć w najbardziej relaksującym miejscu dla człowieka czyli w świecie roślin, ptaków i zwierząt.

Tekst: Anna Molęda – Kompolt