Z danych Europejskiej Komisji Turystyki wynika, że wraz z osłabieniem obaw związanych z Covid-19 europejska turystyka powinna odzyskać 70% popytu na podróże sprzed pandemii. Wzrost popytu konsumenckiego w połączeniu z brakami kadrowymi stanowi jednak wyzwanie dla sektora w miesiącach letnich.

Niepewność spowodowana pogarszającą się inflacją, przedłużającymi się zakłóceniami wojennymi i obawami związanymi z Covid-19 nadal zagraża perspektywom turystycznym w całej Europie. Mimo to, Europejska Komisja Turystyki (ETC) przewiduje, że chęć podróżowania tego lata będzie przeważać. Najnowsza edycja kwartalnego raportu “European Tourism Trends & Prospects” wskazuje, że ożywienie gospodarcze jest w pełnym rozkwicie w szczytowym sezonie letnim 2022 roku, a oszczędności konsumentów zgromadzone podczas pandemii mają wspierać popyt na podróże.

ETC przewiduje, że Europa odzyska w tym roku 70% popytu turystycznego sprzed pandemii. W 2022 roku, Bułgaria (-8%), Serbia (-10%) i Turcja (-14%) odnotowały najsilniejsze odbicie w przyjazdach turystów. Monako (-22%), Chorwacja (-30%), Islandia (-35%) i Słowenia (-37%) – jedyne destynacje zgłaszające dane do maja – również wykazały silne ożywienie. Z drugiej strony, geograficzna bliskość Rosji na Łotwie spowalnia proces wychodzenia tego kraju z pandemii (-63%) w wyniku masowego anulowania rezerwacji hotelowych. Słowacja i Czechy również znajdują się wśród wschodnioeuropejskich destynacji, które przekroczyły próg 50% spadku.

Wysoka inflacja prawdopodobnie spowoduje przesunięcie popytu na podróże krajowe i krótkodystansowe.

ETC spodziewa się, że podróże na krótkich i średnich dystansach będą nadal napędzać ożywienie europejskiej turystyki. Przyjazdy z dalekich rynków źródłowych wciąż pozostają w tyle, zwłaszcza w Azji, gdzie nastroje podróżnych są ograniczone przez trwające restrykcje covidowe. Chociaż nastroje w Stanach Zjednoczonych są bardziej pozytywne, to jednak poprawa sytuacji w tym kraju jest wolniejsza niż oczekiwano. Obywatele USA powracający z Europy byli zobowiązani do wykonania testów PCR przed podróżą do końca maja/początku czerwca, co mogło zahamować popyt.

Niedobór pracowników w Europie stanowi kolejne zagrożenie dla popytu turystycznego.

Biorąc pod uwagę silniejsze niż oczekiwano odbicie popytu w 2022 roku, opóźnienie w podaży pracy powoduje niedobór pracowników w całym europejskim sektorze turystycznym. W rezultacie wiele europejskich destynacji może mieć problemy z zaspokojeniem wysokiego popytu tego lata. Głównymi przyczynami niedoborów są: ograniczona pula dostępnych pracowników, długi czas oczekiwania na potwierdzenie bezpieczeństwa oraz fakt, że sektor ten jest postrzegany jako niestabilny pod względem możliwości zatrudnienia po pandemii.

Chociaż niedobory pracowników w branży hotelarskiej są dotkliwe, obecnie na pierwszych stronach gazet dominuje niedobór pracowników w sektorze lotniczym. W czasie pandemii zwolniono około 190 000 pracowników europejskiego lotnictwa. Mimo że linie lotnicze i porty lotnicze zareagowały rekrutacją, jest mało prawdopodobne, aby branża była w stanie zareagować w szczycie sezonu letniego. Skutki tego niedoboru są już odczuwalne – w pierwszy weekend czerwca w Holandii odnotowano wskaźniki anulowania lotów do 11%, a w Wielkiej Brytanii do 4%. Porty lotnicze ograniczają liczbę lotów, aby złagodzić chaos podróżniczy, który prawdopodobnie utrzyma się w miesiącach letnich, ponieważ kilku przewoźników lotniczych ogłasza strajki i odwołuje loty z powodu braku pracowników.

Źródło: TUR-INFO.pl